Six Figures Under

Personal Finance Made Public

  • About
    • Our Story of Paying Off Six Figures of Debt
    • We’re Debt Free!
    • Contact
    • Favorites
    • Guest Posting
  • FRUGAL LIVING
    • at HOME
    • TRAVEL
    • FRUGAL FOOD
      • cooking from SCRATCH
      • growing & PRESERVING
      • Grocery Shoppping
      • Food Storage
      • other ways to SAVE on food
      • Quarantine Food Storage Challenge
    • with KIDS
    • SPENDING wisely
    • NO-SPEND month
    • Feats Flops & Funnies
    • ATTITUDE is everything
    • Holidays
  • FINANCES
    • Budgeting
    • Guide to Getting a Month Ahead Financially
    • Our Financial Situation
    • Personal Finance Made PUBLIC
    • Financial Safety Nets Series
  • DEBT
    • Smash Debt GUIDE
    • Getting STARTED
    • MOTIVATION
    • SPECIFIC Situations
    • Debt Smash-athon
    • Staying ON TRACK
    • OUR Repayment Updates
  • EARNING EXTRA
    • Start a BLOG
    • More on BLOGGING
    • Earning on ETSY Series
    • Earn Gift Cards with Swagbucks
    • AIRBNB Hosting
    • OTHER Ways to Earn Extra
  • Shop
You are here: Home / FRUGAL FOOD / Grocery Shoppping / June 2021 Grocery Haul

June 2021 Grocery Haul

June 9, 2021 by Stephanie 2 Comments

Hey friends!  I’m back with another monthly grocery haul!  I took a break from sharing our grocery shopping for a while.

In the beginning of the year I was focusing all of my blogging time and energy on working with my Grocery Budget Hero students. Then, I got super busy with homeschooling my four oldest kiddos.  It has been great, just a lot of work!

I really had a great time sharing all of my strategies for having a low grocery budget and sticking to it in my Grocery Budget Hero course!  If you missed out the first time around, I suggest joining the waitlist so you can be the first to know when the course opens up again.  If you want to lower your grocery spending and actually stick to your budget, then this course is guaranteed to help you!  UPDATE: Grocery Budget Hero is now open for enrollment!

For those who are new here, our family of 8 budgets $500 per month for groceries.  We spend the majority of that in one big monthly grocery haul.  In February, we spent about $400 in our monthly haul, which included shopping at Winco, Sam’s Club, and a local orchard.

The funny thing about our shopping trips is that it really doesn’t give you any idea of what our actual menu will be.  In addition to fresh produce and dairy, I shop according to what we are getting low on in our pantry and food storage, as well as what is on sale.  Most of the things on our menu are made from ingredients we already have in our pantry, food storage, or freezer.

This month’s haul included some things we normally don’t buy because we are getting ready for a road trip.  Would you like to see how we plan for frugal food on a road trip?  I will work on a post and video to show you our money-saving methods.  We are also excited to be eating produce from our garden right now!

If you want to see a video walkthrough of June’s grocery haul, you can check out the video below, otherwise, scroll down for the complete price breakdown!

Winco– $105

  • Whole wheat bread $1.78 x 13 = $23.14
  • Pretzels $1.78 x 4 = $7.12
  • Tater tots (32 oz) $1.68 x 6 = $10.08
  • Salad dressing $1.98
  • Yogurt $.30 x 48 = $14.40
  • Wheat (25 lb) $14 x 2 = $28.04
  • Mini chocolate chips 3.38 lb x $2.88/lb = $9.73
  • Ice cream $2.68 x 3 = $8.04
  • Ice cream cones $1.28
  • Ice cream cones $1.58

Sam’s Club $262

  • Raisins  $8.98
  • Shredded parmesan cheese (24 0z) $9.78
  • Carrots (5 lb) $2.74
  • Pork Sausage (2 lb) $5.58 x 3 = $16.74
  • Tortillas (70 oz) $4.98
  • Tortillas (94 oz) $6.28 x 2 = $12.56
  • Romaine (6 hearts) $2.88
  • Whole milk $2.98 x 3 = $8.94
  • Gala apples (5 lb) $5.18 x 2 = $10.36
  • Sweet potatoes (5 lb) $4.98 x 2 = $9.96
  • Blueberries (64 oz) $7.98
  • Croutons (32 oz) $4.98
  • Baking potatoes (15 lb) $5.58
  • String cheese (48 ct) $8.68
  • Lunch meat (40 oz) $6.48
  • Italian ice pops $8.48
  • Olive oil (2 L) $10.48
  • Lasagna (96 oz) $12.68
  • Strawberry jam (64 oz x 2) $5.48 x 4 = $21.92
  • Peanut butter $6.98 x 5 = $34.90
  • Bananas (3 lb) $1.49 x 4 = $5.96
  • Strawberries (2 lb) $3.22 x 4 =$12.88
  • Capri Sun (40 ct) $6.98
  • Probiotic dried apricots (40 oz) $9.98
  • Dried apricots (26 oz) $4.98
  • Boneless skinless chicken breast $1.76/lb x 11.4 lb = $20.06

Other than the food from this haul, we will have a few smaller shopping trips here and there for milk and other things for our trip, but this pretty much takes care of what we will get for the month.

I hope you are well!  I’ve missed checking in with you!  Now that school is out and life calms down a little for me, you’ll hear more regularly from me.

Filed Under: Grocery Shoppping

« Real Family Budget Update– April 2021
Real Family Budget Update– May 2021 »

Comments

  1. Nancy says

    August 7, 2021 at 6:24 pm

    I hadn’t had anything in my email from you lately and was glad to see the grocery haul, etc.

    Reply
  2. P says

    June 10, 2021 at 8:39 am

    I would love to hear an update on your garden. What are you growing? How much are you harvesting? Are you actually saving money on fresh produce during the summer months?

    Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Search

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • Twitter
  • YouTube

Our Big Goal

Want to start a money making blog?  You don't need to be a tech wizard!  Here's the step-by-step photo tutorial!  You can do this!

Top Posts

  • 🍅Homemade Tomato Sauce from Tomato Puree 🍅
    🍅Homemade Tomato Sauce from Tomato Puree 🍅
  • 🥛 7 Smart Ways to Use Almost Expired Milk (Don't throw it out!)
    🥛 7 Smart Ways to Use Almost Expired Milk (Don't throw it out!)
  • My #1 Garage Sale Pet Peeve-- Don't Make This Mistake!
    My #1 Garage Sale Pet Peeve-- Don't Make This Mistake!
  • Homemade Powdered Laundry Detergent with Zote
    Homemade Powdered Laundry Detergent with Zote
  • Thinking Outside the Bolt: How I Get Fabric Free or Cheap
    Thinking Outside the Bolt: How I Get Fabric Free or Cheap
  • May 2024 Budget Update
    May 2024 Budget Update
  • Homemade Yogurt in the Crock Pot
    Homemade Yogurt in the Crock Pot
  • Creative Fundraiser Ideas that Aren't Icky
    Creative Fundraiser Ideas that Aren't Icky

Find it On AMAZON!

Now there is a simple and powerful way to track your blogging income and expenses to know exactly how profitable you are!

READER FAVORITES

Expert Tips to Save Money on Road Trips
How and Why to Live on Last Month's iIncome
Earning on Etsy Series
How to Set Up a Self-Hosted WordPress Blog

Copyright © 2013-2024 Six Figures Under

Privacy Policy · Copyright © 2024 ·Tasteful Theme on Genesis Framework · WordPress · Log in