Six Figures Under

Personal Finance Made Public

  • About
    • Our Story of Paying Off Six Figures of Debt
    • We’re Debt Free!
    • Contact
    • Favorites
    • Guest Posting
  • FRUGAL LIVING
    • at HOME
    • TRAVEL
    • FRUGAL FOOD
      • cooking from SCRATCH
      • growing & PRESERVING
      • Grocery Shoppping
      • Food Storage
      • other ways to SAVE on food
      • Quarantine Food Storage Challenge
    • with KIDS
    • SPENDING wisely
    • NO-SPEND month
    • Feats Flops & Funnies
    • ATTITUDE is everything
    • Holidays
  • FINANCES
    • Budgeting
    • Guide to Getting a Month Ahead Financially
    • Our Financial Situation
    • Personal Finance Made PUBLIC
    • Financial Safety Nets Series
  • DEBT
    • Smash Debt GUIDE
    • Getting STARTED
    • MOTIVATION
    • SPECIFIC Situations
    • Debt Smash-athon
    • Staying ON TRACK
    • OUR Repayment Updates
  • EARNING EXTRA
    • Start a BLOG
    • More on BLOGGING
    • Earning on ETSY Series
    • Earn Gift Cards with Swagbucks
    • AIRBNB Hosting
    • OTHER Ways to Earn Extra
  • Shop
You are here: Home / FRUGAL FOOD / Grocery Shoppping / July 2020 Grocery Haul– More Re-stocking Food Storage

July 2020 Grocery Haul– More Re-stocking Food Storage

July 14, 2020 by Stephanie Leave a Comment

Well, June was our biggest, most expensive grocery haul ever.  Now July looks like it will be our second most expensive month ever!

Our family of 8 usually spends around $500 per month on groceries.  Our monthly grocery haul for July that I’m about to show you was over $700!  And that’s just the beginning of the month haul, not including any little shopping trips throughout the month.

Don’t worry, this isn’t a “new normal.”  At least I don’t think it is.  This is just us re-stocking after having a Quarantine Food Storage Challenge in March through June where we were eating strictly from our pantry and food storage.

If you don’t have a food storage plan for your family, go check out my getting started with food storage post.

Grab a load of laundry to fold while you watch or listen to the video of what all we got!  Or you can read through the list and see prices below.

 Winco Grocery Haul– $175

  • Roma Tomatoes $.98/lb x 4.4 lb = $4.31
  • Onions (3 lb) $1.98 x 2 = $3.96
  • Potatoes (10 lb) $2.98 x 3 = $8.94
  • Green grapes $.98/lb x 1.78 lb = $1.74
  • Red grapes $.98/lb x 5.2 lb = $5.10
  • Peaches $.98/lb x 3.1 = $3.04
  • Black beans $.58 x 24 = $13.92
  • Kidney beans $.58 x 24 = $13.92
  • Dice tomatoes $.58 x 12 = $6.96
  • Green chiles $.60 x 8 = $4.80
  • Salsa (64 oz) $4.88 x 2 = $9.76
  • Ranch (24 oz) $2.44
  • Pretzels $1.88 x 4 = $7.52
  • Chow mein noodles $1.34 x 7 = $9.38
  • Whole wheat bread $1.78 x 10 = $17.80
  • Graham crackers $1.58 x 4 = $6.32
  • Round crackers $1.68 x 3 = $5.04
  • Lentils (25 lb) $20.73
  • Regular oats (25 lb) $14.97 x 2 = $29.94

Sam’s Club Grocery Haul– $408

  • Bananas (3 lb) $1.28 x 4 = $5.12
  • Flour (25 lb) $6.48 x 2 = $12.96
  • Powdered Sugar (7 lb) $4.88 x 2 = $9.76
  • Peanut Butter (Two 40 oz jars) $6.98  x 4 = $27.92
  • Shredded cheese (5 lb) $12.37
  • Sour Cream (3 lb) $4.42 x 2 = $8.84
  • Cottage cheese (3 lb) $3.98 x 4 = $15.92
  • Spring/Spinach Mix (16 oz) $4.78
  • Romaine Hearts $2.88
  • Sausage (2 lb) $5.58 x 2 = $11.16
  • Seasoned salt (40 oz) $5.59 x 2 = $11.18
  • Butter salted (4 lb) $8.42  x  2 = $16.84
  • Ice Cream- vanilla (1.25 gal) $5.98 x = $11.96
  • Ice Cream- neopalitan (1.25 gal) $5.28 x = $10.56
  • Chocolate chips (72 oz) $8.92 x 4 = $35.68
  • Salt (4 lb) $1.46 x 4 = $5.84
  • Baking soda (15 lb) $7.74
  • Baking powder (22 oz) $4.98 x 2 = $9.96
  • Cinnamon (18 oz) $7.98 x 2 = $15.96
  • Gala apples (5 lb) $4.42 x 3 = $13.26
  • Fuji apples (5 lb) $4.67 x 2 = $9.34
  • Golden delicious apples (5 lb) $4.92
  • Honey (5 lb) $12.94
  • Syrup (2 x 64 oz) $6.82
  • Refried beans 8 ct $6.78
  • Parmesan cheese (24 oz) $7.18 x 2 = $14.36
  • Ranch dressing (2 x 40 oz) $9.93
  • Medium tortillas (35 oz x 2) $4.98 x 5 = $24.90
  • Goldfish crackers (66 oz) $7.54
  • Milk 1% $2.33 x 2 = $4.66
  • White rice (50 lb) $18.64
  • Boneless skinless chicken breast $1.67/lb x 21.6 lb = $36.20

Walmart Online Order– $61

  • Cream of mushroom soup (26 oz) $1.28 x 12 = $15.36
  • Cream of chicken soup (26 oz) $1.21 x 12 = $14.52
  • Tuna creations (4 x 2.6 oz) $3.98
  • Honey roasted peanuts (34.5 oz) $4.23 x 4 = $16.92
  • Mayonnaise (2 x 30 oz) $4.08
  • Ketchup (2 x 64 oz) $5.84

Grocery Outlet– $59

  • Brownie Mix $.98 x 12 = $11.76
  • Pineapple tidbits (5 lb) $1.50 x 8 = $12
  • Pineapple tidbits (5 lb) $.99 x 3 = $2.97
  • Nature Valley granola bars (60 ct) $4.99 x 2 = $9.98
  • Lemonade $4.99 x 2 = $9.98
  • Nutrigrain bars $.99 x 6 = $5.94
  • Oatmeal packets $.99 x 6 = $5.94

How are grocery prices where you live?  Are you able to find everything on your list?

Filed Under: FRUGAL FOOD, Grocery Shoppping

« WHERE and HOW to Store Food Storage
How to Dehydrate Zucchini and Yellow Squash »

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Search

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • Twitter
  • YouTube

Our Big Goal

Want to start a money making blog?  You don't need to be a tech wizard!  Here's the step-by-step photo tutorial!  You can do this!

Top Posts

  • 🍅Homemade Tomato Sauce from Tomato Puree 🍅
    🍅Homemade Tomato Sauce from Tomato Puree 🍅
  • 🥛 7 Smart Ways to Use Almost Expired Milk (Don't throw it out!)
    🥛 7 Smart Ways to Use Almost Expired Milk (Don't throw it out!)
  • My #1 Garage Sale Pet Peeve-- Don't Make This Mistake!
    My #1 Garage Sale Pet Peeve-- Don't Make This Mistake!
  • Homemade Powdered Laundry Detergent with Zote
    Homemade Powdered Laundry Detergent with Zote
  • Thinking Outside the Bolt: How I Get Fabric Free or Cheap
    Thinking Outside the Bolt: How I Get Fabric Free or Cheap
  • May 2024 Budget Update
    May 2024 Budget Update
  • Homemade Yogurt in the Crock Pot
    Homemade Yogurt in the Crock Pot
  • Creative Fundraiser Ideas that Aren't Icky
    Creative Fundraiser Ideas that Aren't Icky

Find it On AMAZON!

Now there is a simple and powerful way to track your blogging income and expenses to know exactly how profitable you are!

READER FAVORITES

Expert Tips to Save Money on Road Trips
How and Why to Live on Last Month's iIncome
Earning on Etsy Series
How to Set Up a Self-Hosted WordPress Blog

Copyright © 2013-2024 Six Figures Under

Privacy Policy · Copyright © 2024 ·Tasteful Theme on Genesis Framework · WordPress · Log in